Kaka Tutma Problemi Nasıl Çözülür

Kakasını Tutan Çocuğa Ne Yapmalı?

Rate this post

Kakasını Tutan Çocuğa Ne Yapmalı? Çocukların gelişimlerinin önemli bir parçası olan tuvalet alışkanlığında bazen beklenmedik sorunlar ortaya çıkabilir. Çocuklarda kaka tutma problemi fizyolojik ya da psikolojik nedenlerden kaynaklı olabilir. Sorunun kaynağını iyi tespit etmek, çözüm noktasında önemlidir.

İçindekiler

Kakasını Tutan Çocuğa Ne Yapmalı?

Fizyolojik nedenler arasında kabızlık başta olmak üzere doğumsal anal darlık, sistemik Lupus kolejen doku hastalıkları, spina bifida gibi nöral tüp defektleri ve mental gerilik gibi daha pek çok fizyolojik problemler çocuğun tuvaletini yapamamasına neden olabilir.

Biyolojik nedenler dışında psikolojik nedenler de bu problemin çıkışına zemin hazırlayabilir. Baskıcı tuvalet alışkanlığı, korku gibi daha pek çok psikolojik nedenler çocuğun kakasını yapmakta zorluk yaşamasına neden olabilir.

Kakasını Tutan Çocuğa Ne Yapmalı
Kakasını Tutan Çocuğa Ne Yapmalı

Kakasını Yapmaktan Korkan Çocuğa Ne Yapmalı?

Kakasını yapmaktan korkan çocuk için sorunun nereden kaynaklandığını tespit etmek için bir uzmana gidilmeli. Sorun biyolojikse uzmanın önerileri doğrultusunda tedaviye başlanmalıdır. Bunun dışında bol sıvı alımına dikkat edilmeli ve çocuk lifli gıdalarla beslenmelidir. 

Psikolojik nedenlerden kaynaklı olarak çocuk tuvaletini yapamıyorsa baskıcı tutumdan kesinlikle kaçınılmalıdır. Azarlamak yerine takdir edici cümleler kullanmak çocuk üzerindeki baskıyı azaltır ve sorunun daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulmasına yardımcı olur.

Kakasını Tuvalete Yapmak İstemeyen Çocuğa Ne Yapmalı?

Çocuk tuvalete değil de beze yapmakta ısrarcıysa baskıcı bir tavır sergilemek yerine bu tutumun nedeni araştırılmalıdır. Yeni tuvalet alışkanlığı kazanan çocuklar tuvaletlerini vücutlarının bir parçası olarak görebilir ve tuvalete yapmak istemeyebilirler.

Böyle durumlar için çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırılırken sabırlı ve hoşgörülü bir tutum sergilemek önemlidir. Sürekli tuvalet konusundan bahsederek çocuğunuzu baskılamayın. Tuvalete değil de çocuğunuz beze yapıyorsa bir süre bu şekilde devam edin. Tuvalete yapmasının gerekliliklerini anlayabileceği bir şekilde anlatın ve sevdirerek ikna etmeyi çalışın.

İlgini Çekebilir  Erkek Çocuğun Cinsel Kimlik Bozukluğu

İlginizi çekebilir: Kreşe Giden Çocuğa Bağışıklık Güçlendirici

Kaka Tutan Çocuğa Okunacak Dua

Tuvalet alışkanlığı döneminde çocuğun kakasını tutması ya da tuvalete yapmak istememesinin altında yatan nedenler daha çok psikolojikse sevgi ve hoşgörü ile çözüm yolu bulmaya çalışın. Çok bunaldığınızda manevi olarak Yaratıcıdan yardım talep edebilirsiniz.

Örneğin zorluklarda kurtarıcı bir dua niteliğinde inşirah süresini okumak bu durum için de faydalı olabilir. Her kapıyı açan dua sayesinde bu problemi sağlıklı bir şekilde çözmeni mümkün olabilir.

Kaka tutan çocuğa okunacak dua olarak inşirah süresi en güzelidir.

3 Yaşındaki Çocuğun Kaka Yapma Korkusu

3 yaşına gelmiş çocukların bu yaşa kadar genelde tuvalet alışkanlığını kazanması gerekir. Kazanamıyorsa altında yatan fizyolojik ya da psikolojik nedenlerin araştırılıp çözüme kavuşturulması gerekir. Aksi takdirde sorun işin içinden çıkılmaz hale gelebilir.

Çocuğunuz tuvaletin pisleneceği korkusuyla kakasını yapmıyorsa bunun doğal bir iş olduğunu onun anlayacağı dilde anlatabilirsiniz. Gerekirse bu konuda bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Tuvalet Eğitiminde Çocuğun Kakasını Tutması

Tuvalet eğitimi çocukların tuvalet alışkanlığını kazanması noktasında zorlu süreçlerden birisidir. Tuvalet eğitiminde çocuğun kakasını tutması, en sık karşılaşılan sorunlardan birisidir. Yanlış ve baskıcı tutumlar nedeniyle bu sorun yaşanabileceği gibi fizyolojik nedenlerde bu sorunun yaşanmasına neden olabilir. Sorunun ana kaynağı tespit edilip çözüme doğru yoldan gitmek gerekir.

Kaka Tutma Problemi Nasıl Çözülür
Kaka Tutma Problemi Nasıl Çözülür

Kaka Tutma Problemi Nasıl Çözülür?

  • Öncelikle bir uzmana başvurun. Sorunun psikolojik mi yoksa fizyolojik mi olduğunu tespit edin.
  • Sorun psikolojik nedenlerden kaynaklanıyorsa çocuğunuza baskılayıcı yaklaşımlar asla uygulamayın.
  • Ödül ve ceza yöntemi yerine işi doğal akışına bırakın. Çocuğunuz tuvaletini beze yapmak istiyorsa bir süre beze yapmasına izin verin.
  • Çocuğunuzda tuvalet korkusu varsa onun anlayacağı şekilde tuvaletin gerekliliğinden bahsedin.
  • En son çare olarak uzman bir psikoloğa gidebilirsiniz. Uzman eşliğinde sorunu doğru bir şekilde çözüme kavuşturabilirsiniz.
İlgini Çekebilir  Kreşe Giden Çocuğa Bağışıklık Güçlendirici
Tekin
Tekin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir