Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua

Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua

5/5 - (1 vote)

Davranış bozukluğu olan çocuğa okunacak dualar vardır. Dualar davranışların düzelmesi için gerekli olan manevi enerjiyi ve ortamı sağlarlar.

Karaotu siyah susam adı verilen taneleri temiz bir şekilde yıkadıktan sonra iyice kahve makinesinden çekebilirsiniz. Ardından bir çay kaşığı karışıma 2 çay kaşığı hakiki bal ilave edip çocuğa her gece 1-2 kaşık vererek hem rahat uyumasını hem de sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

İçindekiler

Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua

“Fe ematullahi mieteam* We hüm ulufun hazeral mevte fe kale lehümullahu mutu mutu mutu ya keza la tekümü hatta teküme ashabül kehfi ve hatta teküme ashabil kubur**

Allahü yeteveffel enfüse hıyna mevtiha velleti lem temut fi menamiha fe yümsikulleti kada aleyhel mevt*** innneke meyyitün ve innehüm meyyitün Aleyha melaiketün gilazun şidad*** ve cealnel leyle lbasen ve cealnen nehara meaşa***

Ve beneyna fevkaküm seb’an şidada***Yemliha***Mekselina***Misleyna***Mernuşin debernuşin kefiştatyuşin kıtmir***[1].

Bu dua da 41 kere okunup tek seferde Arapça yazılacak ve yaramaz çocuğun yatağının altına konacak.

İlgilinizi çekebilir: Bebek Mevlüdü

Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua
Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua

Dikkat eksikliği olan çocuğa okunacak dua

Dikkatini bir türlü toparlamayan ve dikkat eksikliği olan çocuğa okunacak dua öncesi çocuğun hem zihinsel olarak hem de fiziksel olarak düzgün egzersizler yapması gerekiyor. Ayrıca iyi beslenme çocuğa ilgili davranma anne babaya düşen en önemli görevlerdir.

Dikkat eksikliği olan çocuğa okunacak dua “Rabbi zeyyid ilmi ve fihmi ( filankes: burada çocuğun adı zikrediliyor) *Rabbi işrah sadruhu ve yessir li emruhu vahlül ukdeten min lisanuhu yefkahü kawli* Ya hafız*Ya Rakib* Ya Nasır* Ya Allah*** duası her gece 100 defa okunacak ve toplamda 40 gece devam edilecek.

Hırçın çocuğa hangi dua okunur?

Hırçın çocukların hırçın olmalarının nedeni öncelikli olarak araştırılmalıdır. Fiziksel olarak bir sorun yoksa psikolojik sağılığı yerinde ise çocuğun burcu ve burç karakterine bakılmalıdır.

İlgini Çekebilir  10 Yaş Erkek Çocuğu Psikolojisi

Bazı burçlar kavgacı bir tabiata sahiplerdir. Örnek Aslan burcu. İkinci husus çocuğun tasallut altında olup olmamasıdır. Bu dünyada sadece fiziksel -görünen varlıklar yaşamıyor. Bunların dışında görünmeyen varlıklar da yaşıyorlar.

Boyutlar tamamen farklı olmasına karşın; farklı kaynaklardan çıkan fakat tek bir hüzmede ilerleyen farklı ışık ışınları misali; farklı alemler de yeryüzünü mesken olarak kullanıyor.  Hırçın çocuklara karşı hırçınlaşmak işlerin daha kötü olmasını sağlar. Anne babaya düşen görev bu noktada sakin kalmak ve yapıcı davranmaktır. Aksi halde çocuk içe daha çok kapanacak ve kendini açmayacaktır. Önemli nokta çocuğun sürekli hırçın olması mıdır yoksa belli bir olay üzerine mi hırçınlaştığının tespitidir. Hırçın çocuklara okunacak dua RAD suresinin okunmasıdır.

Hırçın Çocuğu Sakinleştirmek İçin Ne Yapmalı?

Öfke patlaması yaşayan bir çocuğu sakinleştirmek anne ve baba için zor olabilir. İyi haber şu ki ebeveynlerin çocuklarının yoğun duygularla başa çıkmalarına yardımcı olmak için kullanabilecekleri bir dizi teknik var. Aslında, bu durumlarla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek hem çocuk hem de ebeveyn için büyük fayda sağlayabilir.

  • Hırçınlaşan çocuğa derince nefes alıp vermesini tembihleyin.
  • Çocuğu sessiz ve güvenli bir ortama alın.
  • Ortamda çocuğun oyalanabileceği kitaplar renkli yastıklar bulundurun

Bu ortam çocuğunuza kontrolden çıkma eğilimi olmadan rahatlayabileceği ve sakinleşebileceği bir yer sağlayacaktır.

Çocuğunuz için bir davranış planı oluşturmak, onun öfkeyle başa çıkmasına da yardımcı olabilir. Bu, bir puan sistemi veya iyi davranış için teşvikler içerebilir.

Örneğin, çocuğunuz saygısız davranıyorsa ödüllerini azaltın. Saygılı davranıyorsa ödüllerini bonuslarla zenginleştirin. Çocuğun öfkesi hiç dinmiyorsa profesyonel yardım almak gerekiyor. Eğitimli bir danışman, çocuğunuzu en iyi şekilde nasıl destekleyeceğiniz konusunda rehberlik sağlayabilir.

Ayrıca, onu neyin kızdırdığını öğrenmek için çocuğunuzla birlikte uyum içinde sorunu ortaya çıkarıp çözümler sunabilirsiniz.

İlgini Çekebilir  Çocuk Antibiyotik İsimleri

Bu, bir model belirlemenize ve onu çözmek için birlikte çalışmanıza olanak tanır. Çocuğunuzun daha sık sinirlendiğini fark ederseniz, psikiyatriste götürün çünkü yardım alma zamanı gelmiştir.

Çocuğunuzun kendi kendini motive etmeyi ve yoğun duygularla nasıl başa çıkacağını öğrenmesine yardımcı olması için kurs ve eğitimlere katılmasını sağlayın. Çocuğunuzun öfkesi çok yüksekse, onu korumak için ebeveynlerin ona sarılması destek olması çok yararlı olacaktır.

Örneğin çocuğunuz herhangi bir olay nedeniyle sinir krizi geçiriyorsa, havayı yumuşatmak adına onu oyun oynamaya davet edebilirsiniz. Ayrıca hemen spor yapmasını veya resim yapmasını önerebilirsiniz. Bu eylemler, çocuğunuzu daha hızlı sakinleştirecek sağlıklı bir dikkat dağıtıcı olabilir.

Kaynak.

[1]: Mustafa İloğlu Gizli ilimler Hazinesi

Tekin
Tekin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir