Çocuklarda Yemek Yeme Problemi

Rate this post

İçindekiler

Çocuklarda Yemek Yeme Problemi?

Yemek temel ihtiyaçtır ve giderilmediği taktirde gerilime sebep olur. Bu ihtiyaç insanı iki şekilde gerer; birincisi ‘açlık’tır.Vücut yemeğe ihtiyaç duyduğunda mide asidi salgılanır, salgılanan bu asit kişiye acı vererek midede bir yanma hissi oluşturur ve kişiyi yemek yemeye zorlar. Kişi istese de istemese de midesindeki bu yanma hissini durdurmak için yemek yemek zorunda kalır. Eğer yemeğin birinci itici gücü olan midedeki yanma hissi, herhangi bir sebepten oluşmuyor ise yemek gibi bir hayati ihtiyacın giderilmesi için ikinci itici güç daha yerleştirilmiştir . O da ‘damak tadı’dır. Meyvelerin, sebzelerin, şekerlemelerin damakta oluşturduğu lezzetin arzu edilmesiyle insan yiyeceğe doğru yönelir.

Çocuklarda Yemek Yeme Problemi

Temel bir ihtiyaç olan yeme, çocuğu bu iki kıskaç arasında tutarak yaşamın devam etmesini sağlar. Çocukta, fizyolojik bir sorun yok ise sistemin mükemmel çalışması beklenir. Acıktıkça acı duyan çocuk acısını bastırmak için yemeğe yönelir, yemek onda damak tadı oluşturur, oluşan damak tası ise çocuğun bir sonraki yeme ihtiyacının temelidir.

Peki yeme problemi olan çocuklar nasıl düzelir?

Şöyle ki; fizyolojik bir rahatsızlık yoksa çocuğun açlık hissinin oluşmasını beklemek, çocuğun yemek yemesi için ön şarttır. Henüz midesinde acı verici bir asit salgılama işlemi yoksa, yani çocuk aç değilken yemek yemeğe zorlanırsa, böylesi bir zorlama çocuğa yemeğe karşı tepkisinin oluşmasında en büyük etkendir. Uzmanlar ‘bırakın yemesin’ diye tavsiye ederler. Bu söz ilgilenmeyin anlamını içermez aksine acıkmanın bir ihtiyaç haline gelmesini bekleyin tavsiyesidir.

Yeme alışkanlığında bir ebeveynin en çok dikkat edeceği şey, sistemin zarar görmemesini sağlamak olacaktır. Ne ağız tadı kaçmalı, ne de mide yanmaları takip edilmeden çocuğa yemek yedirmeye çalışılmalıdır. Çocuğa zorlamadan yemek yedirmeli, yediği zaman hangi saatler aralığı buna dikkat etmelidir.

İlgini Çekebilir  Kreşe Giden Çocuğa Bağışıklık Güçlendirici

Tekin
Tekin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir