Çocuklarda Parmak Emme

Rate this post

İçindekiler

Çocuklarda Parmak Emme

Çocuklarda Parmak Emme Alışkanlığı 0-2 yaş, emme refleksinin zirve olduğu bir dönemdir. Çocuk normalde 2 sene boyunca devam eden emme refleksine karşılık olan anne göğsünü bulamadıysa, başka bir şey emmek zorunda hissedecektir. Elini ağzına alır, parmağını emmeye alışır. Ağzına emzik verilse, emziğe alışır. Eğer çocuk anne sütünü erken dönemde bıraktıysa, o taktirde yeni emdiği şeyi ileriki yaşlara doğru bir alışkanlık olarak götürür. Şayet parmak emme , tırnak yeme gibi istem dışı hareketler, ileriki yaş dönemine yani ikinci çocukluk dönemi dediğimiz 4 yaşından sonraki döneme denk geldiyse, çocukla duygusal bir yoksunluk olup olunmadığına bakılır. Çocuğun üzerinde herhangi bir baskı var ise, çocukta ruhen dengede olmayan bir şeyler mevcutsa, çocuk huzursuz bir atmosferdeyse, anne babasıyla iletişişmde sorun yaşıyorsa, kaygı ve korku içinde bırakılıyorsa çocuk parmağını ağzına sokarak, kendisini güvende hissetmek ister.

Çocuklarda Parmak Emme

Parmak emme alışkanlığına nasıl son verilir?

Çocuğa dünyaya geldiğinde dudaklarını bir vantuz gibi çekmek üzere emici bir kuvvet verilmiştir. Bu içsel enerjiyle birlikte çocukların dudakları kıpır kıpırdır. 24 aylık bu dönemde çocuğun ağzına ne verilirse verilsin çocuk bunu emmeye çalışır. Ve bir süre sonra emdiği o şeye alışır. Şayet parmağını ağzına götürüp emmeye alıştıysa bu dönemde ki emme refleksinden kaynaklanan bu durumun duygusal yoksunlukla bir bağlantısı yoktur. O sebeple 4 yaşına kadar olan parmak emmede alışkanlığın sonlandırılmasına dikkat edilmesi yeterli olur.
Henüz bebeklik döneminin içindeyken ilk aylarda bebeğin eline eldiven takılarak, bir kaç hafta boyunca elini ağzına götürmemesi sağlanır.
Yoğun bir şekilde parmak emmeye alışan bir çocuk söz konusuysa, fizyolojik olarak sağlığının bozulmaması için gerek ağız yapısına, gerek damak yapısına, gerekse parmak şekline zarar gelmemesi için çocuk parmağı yerine, emziği emmeye alıştırılır. Parmakla emzik yer değiştirildiğinde, yani çocuk emziye alıştıktan bir süre sonrada emzik bıraktırılır.
Parmak emme alışkanlığı çok yoğun değilse, çocuğun elini ağzına götürmesine engel olacak alışkanlığını unutturacak bir şeyler sunulması yeterli olacaktır.

İlgini Çekebilir  Bebeklerde Kabızlık Sorunu

Çocuklarda Meme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır Makalemizi okuyarakta Bilgilenebilirsiniz Bknz : Çocuklarda Meme Alışkanlığı

Tekin
Tekin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir