Çocuklar için antibiyotik isimleri

Çocuk Antibiyotik İsimleri

Rate this post

Çocuklar enfeksiyon belirtileri gösterdiğinde ebeveynler antibiyotik kullanımına yönelir. En sık kullanılan çocuk antibiyotik isimleri listesini maddeler halinde inceleyebilirsiniz. Makalemize geçmeden önce bunların doktor tavsiyesi ile kullanılması gerektiğini unutmayın.

İçindekiler

Çocuk Antibiyotik İsimleri

Aşağıda hangi durumlarda hangi antibiyotik isimleri kullanmanız gerektiği belirtilmiştir. Çocuk antibiyotik isimleri listesi, ilaçların prospektüsüne göre hazırlanmıştır.

Solunum YollarıDeri ve Cilt Problemleriİdrar Yolları EnfeksiyonlarıDiş SorunlarıSindirim SistemiKulak Enfeksiyonları
Amoksisilin, Sefaleksin,
Sefuroksim,
Sefiksim,
Azitromisin,
Doksisiklin
Sefaleksin,
Sefuroksim,
Sefiksim,
Doksisiklin
Amoksisilin,
Sefuroksim,
Sefiksim
MetronidazolMetronidazolAmoksisilin,
Sefuroksim,
Sefiksim
Çocuk Antibiyotik İsimleri
Çocuk antibiyotik isimleri
Çocuk antibiyotik isimleri

Amoksisilin

Amoksisilin, çocuklarda en yaygın kullanılan antibiyotiklerden biridir. Kullanımı ağız yoluyla alınma şeklindedir. Amoksisilin, boğaz enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, zatürre ve bronşit gibi hastalıkların tedavisi için kullanılır. 5 yaş antibiyotik isimleri arasında en fazla tercih edilen antibiyotiktir.

Sefaleksin

Bakteriyel enfeksiyon tedavilerinde kullanılır. Boğaz enfeksiyonları, sinüzit, kulak enfeksiyonları ya da deri enfeksiyonları problemlerini giderir.

Sefuroksim

Sefuroksim yapısı itibari ile Sefaleskin ile aynı gruptadır. Kullanım amaçları benzerdir. Solunum yolu enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, sinüzit, kulak enfeksiyonları ve deri enfeksiyonlarında kullanılır. Birbirlerinin muadil ilaçlarıdır.

Sefiksim

Cefalosporin antibiyotiktir. Sefaleskin ve Sefuroksim ile aynı türdendir. Bu yüzden, aynı kullanım amacını güder. Bu üç grup antibiyotik, yapı olarak aynı sınıfta olsa da en az tercih edilenidir.

Azitromisin

Azitromisin, bakteriyel enfeksiyonları gidermek için kullanılır. Makrolid antibiyotiktir. Yukarıdaki gruptan bu özelliği ile ayrılır. Zatürre, sinüzit ve boğaz yolları enfeksiyonları için kullanılır.

Eritromisin

Azitromisin ile aynı sınıfta yer alır. Makrolid sınıfı antibiyotikler, solunum yolu enfeksiyonları için tercih edilir. Fakat, deri enfeksiyonları ve cilt enfeksiyonlarında da oldukça etkilidir. Genellikle, doktorlar tarafından reçete edildiğinde deri ve cilt enfeksiyonları için verilir.

İlgini Çekebilir  Erkek Çocuğun Cinsel Kimlik Bozukluğu

Doksisiklin

Doksisiklin, yukarıdaki antibiyotiklerden tamamen farklı özelliktedir. Solunum yolları enfeksiyonu giderici özelliği bulunur. Fakat, Doksisiklin kullanım amacı sivilce, sıtma ve Lyme hastalığı gibi sorunları gidermektir.

Metronidazol

Metronidazol, diş sağlığında kullanılan bir antibiyotiktir. Aynı zamanda sindirim sisteminde meydana gelen enfeksiyonları giderici özelliği de bulunur. Cilt hastalıkları gibi çoğu hastalığı giderici özelliği vardır. Ergen çocuklarda ve yetişkinlerde daha fazla kullanılır. Bebeklerde kullanımı önerilmez.

Yukarıda vermiş olduğumuz antibiyotik listesi, doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı çocuğunuz için ciddi riskler barındırır. Antibiyotik kullanımında, çocuğun yaşı, boyu ve kilosu gibi bir çok etken bulunur.

Bu sebeple, doğrudan antibiyotik kullanımından kaçınılmalıdır. Bir diğer yazımızda çocuklarınız için uyku şurubu isimlerini bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Bebekler için uyku şurubu isimleri

Tekin
Tekin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir