Çocuğu En Çok Neler Korkutur?

Rate this post

İçindekiler

Çocuğu En Çok Neler Korkutur?

Çocuğu En Çok Neler Korkutur? Korku yaşamın olağan ve doğal bir parçası, kızgınlık, sevinç ya da üzüntü gibi bir duygudur. Korku insanların görünen ya da görünmeyen tehlikeler karşısında gösterdikleri en doğal tepkidir. Aslında her korku kendimizi savunmamızı sağlayan bir mekanizmadır ve anlamı vardır. Bulunduğumuz ortama uygun tepki vermemizi, bizi tehtit edici bir durum karşısında kendimizi korumamızı sağlar. Yaşamımızın belirli dönemlerinde ortaya çıkar ve gelişir. Her çocuk bir şeylerden korkabilir. Ancak yaş geçtikçe korkularda değişebilir.Çocuğun 0-2 yaş döneminde nelerden korktuğunu bilirseniz ona göre yardımcı olabilirsiniz.

Çocuğu En Çok Neler Korkutur?

0-2 yaş döneminde ;

Yeni doğmuş bebekler anne babaları ile yabancı birileri arasındaki farkı anlayabilir.6-8 aylıkken yabancı insanlardan korkmaya başlayabilirler. Bu durum aslında iyi bir şey olabilir çünkü bebeğinizin bir yabancı tarafından uzaklaştırmasını engellemiş olur. 2 yaş itibari ile bu korku geçmiş olabilir.
Bebeklerin gelişmiş bir duyma sesleri yoktur. Bundan ötürü ise aniden yüksek bir sese maruz kaldıklarında kokup ağlamaya başlayabilirler. Gök gürültüsü, araba alarmları, ağır bir şeyin düşmesi gibi ani ve keskin sesler tepki göstermelerine neden olabilir. Ani yüksek ses kulaklarında acıya neden olabilir. Bu tür korkular, çocukların küçük yaşlarda kalabalık ve gürültülü restoran gibi alanlarda bile rahatsız olmalarına sebep olur.
Kostümler bu dönemde bebekler için korku verici olabilir. Kostüm giymiş, maske takmış, hayvan kılığına giymiş insanlar, çocuklarda korkuyu tetikler. Korkmalarının sebebi ise daha önce bu şekilde olan bir insan görmedikleri için yabancılık çekmelerinden kaynaklıdır. Korkunun temelinde kafa karışıklığı yaratır.

Bu durumlarda nasıl yardımcı olabiliriz peki;

Rahatlatarak. 0-2 yaş grubunda ki çocukların korkuların temelinde güvende hissetmeme vardır. Onlara güvende olduklarını hissedebilirsiniz. Sarılmak, kucaklamak ve konuşmak gibi yöntemler bu duruma yardımcı olabilir. Yakında korkabileceği bir durum olabileceğini sezerseniz çocuğa bunu söyleyebilirsiniz. Bu durumun ona zarar vermeyeceğini söyleyerek korkmasını engelleyebilirsiniz.

İlgini Çekebilir  Erkek Çocuğun Cinsel Kimlik Bozukluğu
Tekin
Tekin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir