Bebeklerde Emzik Kullanımı Zararlı mı?

Bebeklerde Emzik Kullanımı

Rate this post

Bebekler hakkında en çok merak edilen konuların başında bebeklerde emzik kullanımı hakkındaki sorular geliyor. Bebeğin doğmasını müteakip ilk haftalarda bebeklerde oldukça güçlü bir güdü olan bir şeyler emme güdüsü emzikle çok rahat doyurulabilir. Bu konuda yapılan anketler de gösteriyor ki bebekler emziğe bağlanırlar ve bu bağlanmanın tehlikesi yok. Bebeğin iç güdüsünü tatmin eden bebeklerde emzik kullanımı zamanla kendini parmak emmeye bırakır. Bazı uzmanlara göre emzikler; bebeklerde el becerilerini geliştiren bir aktivitedir.

İçindekiler

Bebeklerde Emzik Kullanımı Nasıl Olmalı

Bebeğiniz için emzik kullanımı, zor bir gece uykusu sırasında çocuğun rahatsızlığını gidermeye yardımcı olabilir ve onun daha kolay uyumasını sağlayabilir. Bununla birlikte, bir çocuğun emzik kullanmasına izin vermeden önce akılda tutulması gereken birkaç husus vardır. Bebeğiniz ister yeni doğmuş ister daha büyük bir bebek olsun, emzikler küçük bebeğinizi sakinleştirmenin harika bir yoludur. Emzirme, uyku vakti ve yatma vakti sırasında kullanılabilirler. Bebekler 2 yaşına geldiğinde emziği bırakmanın zamanı gelmiş demektir. O yaştan sonra da hala emzik kullanan çocukların emzikten nasıl kurtulacağı ile ilgili bilgi almak için içeriğimizi okumaya devam edin.

Bebeklerde Emzik Kullanımı Ne Zaman Bırakılmalı

Uzmanlara göre en geç 2 yaşına kadar emzik bırakılmalıdır. Emzikler yararlı araçlardır ancak onların da belli bir kullanım süreci vardır. Emziklerin kullanımları ile ilgili bazı riskler vardır. Anne sütünü almayı engelleyebilir, bebeğin oral motor becerilerinin gelişimini engelleyebilir ve emzirmenin erken kesilmesine yol açabilirler. Bebeklerde emzik kullanmak uykuya dalmaları için harika bir yol olabilir. Ancak bebeklerin emzik kullanmayı ne zaman bırakacağını anne ve babaların bilmesi gerekiyor. Bebeklerin çoğu, üç yaşına geldiklerinde emzik kullanmayı kendi başlarına bırakacaktır. Ayrıca emzikler dişlerin yanlış çıkmasına neden olabilir ve konuşma gelişimini etkileyebilir. O nedenle 2 yıl sonunda bıraktırmak en iyi seçenek gibi görünüyor.

İlgini Çekebilir  2023 Kız Bebek İsimleri

İlginizi Çekebilir: Bebekler için uyku şurubu isimleri

Bebeklerde Emzik Kullanımı Faydaları

Bebekler için emzik kullanmak, bebeği rahatlatma ve yatıştırma için ve bebeklerin kendi kendine yatışmayı öğrenmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca kan testleri ve aşılar gibi yaygın tıbbi prosedürler sırasında bebeklerin dikkatini başka yöne çekeceği için hemşirelerin işini kolaylaştırırlar. Birçok ebeveyn, gece emzik kullanmanın bebeklerinin daha kolay uyumasına yardımcı olabileceğini savunuyor. Bebeklerde ani bebek ölümü sendromu riskini bile azaltabilirler.

Bazı bebekler emziklerini bırakma konusunda isteksizdir ve bırakmaları için biraz cesaretlendirmeye ihtiyaçları olabilir. Sakinleşmesine yardımcı olmak için bebeğinize cesaret verici sözler söylemek onlara şarkılar söylemek oynamak ve bebeğe masaj yaparak ilgiyi arttırmak bebeğin emziği bırakmasına yardımcı olacak davranışlardır.

Bebeklerde Emzik Kullanımı Zararlı mı?
Bebeklerde Emzik Kullanımı Zararlı mı?

Bebeklerde Emzik Kullanımı Zararlı mı?

Emzik kullanmak bebeğinizi sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Ağrılı tıbbi prosedürlerden geçen bebekler için de sakinleştirici olabilir. Ancak emzik kullanmanın bazı dezavantajları vardır. Bebeğiniz açsa emzik kullanılmamalıdır. Bebeğiniz açsa süt verilmelidir. Bebeğinize emzik vermeden önce tam olarak beslemeniz gerekiyor. Bebek bol bol hava yutacak ve gerekli besinleri alamayacaktır. Piyasada pek de hijyenik olmayan malzemelerden üretilen ucuz emzikler bebek sağlığını tehdit eder. Emziğin boyutlarına da dikkat etmekte yarar vardır hacimli emzikler bebek uyurken boğulma tehlikesini barındırabilirler. Emzik bebeğinize diş çıkarma döneminde yardımcı olabilir. Çocuğunuzu yatıştırabilir ve ağrının katlanılabilir olmasına yardım ederler.

İlginizi Çekebilir: Bebekler ne zaman konuşur

Bebeklerde Emzik Kullanımı ne zaman başlamalı

Doğumun ilk haftalarında ve bebek anne sütü ile beslendikten sonra emzik verilebilir. Emziğin süreci en fazla 2 yıl olmalıdır. Bebeklerde Emzik Kullanımı ne zaman başlamalı sorusunun en net cevabı 2 yaştır.

Bebeklerde Emzik Kullanımı Gaz Yapar mı?

Bebekler emzik emerken hava yutma sorunu da ortaya çıkacaktır. Zaten anne sütü ile beslendikten sonra gaz oluşur ve bebeği rahatlatmak için sırtını ovalamak gerekir. Aksi halde bebek uyuyamaz ve huzursuz olur. Bebeklerde emzik kullanımı da gaz yapar. Bu yüzden belli zamanlarda verilmelidir.

İlgini Çekebilir  Anne Karnında Bebeğin Titrer Gibi Hareket Etmesi
Tekin
Tekin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir