Bebekler Neden Uyumaz?

Rate this post

İçindekiler

Bebekler Neden Uyumaz?

Bebekler hepimizin bildiği gibi çok uyurlar. Yeni doğmuş bebekler günün yaklaşık olarak 15-18 saatini uyuyarak geçirirler. Bebeklerde uyku beslenme kadar önemlidir. Uyku sırasında büyüme hormonunun salgılanması hem bağışıklığını hem de büyümesini destekler. Yaşamın ise en hızlı büyüme dönemi olan 0-2 yaş aralığında uyku düzenini sağlamak bu süreçte büyük önem taşır. Günün 15-18 saatini uyuyarak geçiren bebekler büyümeye başladığı dönemde değişir, gündüz ve gece kavramının ayrımının oluşmasıyla beraber uyanık kaldığı zaman ve uykuda geçirdiği zaman değişir ve saatler kısalır. Peki bebeklerin uyumamasının altında yatan nedenler nelerdir? Neden bir bebek uyuması gerektiği saatlerde uyku sıkıntısı çeker?

Bebekler gece neden sık uyanır

Bebekler Neden Uyumaz?

Bebekler gece neden uyumaz

Bebeklerin Uyumama Nedenleri Nelerdir?

Uyku düzensizlikleri bu dönemde yaşanan en sık yaşanan sorunlardır. Bebeğin uyumamasının bir çok nedeni olabilir.

  • Burun tıkanması nefes almada güçlük çekmesi
  • Diş çıkarma durumunda rahatsızlık hissedip sorun yaşaması
  • Ateşli hastalık durumunda
  • Aşırı yorgon olup bebeğin geç saatlerde yatırılması
  • Bebeğin bir uyku rutininin olmaması
  • Hatalı uyku ilişkilendirilmesi, bebeği sallayarak veya emzirerek uyutmak daha sonrasında gece bebek uyanınca tekrardan bu şekilde uyutulmasını ihtiyaç duyması uyumama nedenleri arasında yer alabilir.

Bunun yanı sıra anne-babadan ayrılma korkusu, uyku öncesinde televizyon ve ya telefona maruz kalması, açlık hali, gaz sancısı bebeğin uykuya direnmesine neden olabilir.

Uyumayan Bebek Nasıl Uyutulur?

Bebeğe bir uyku rutini oluşturabilirsiniz. Rutinler bebeklerin uyku saatinin geldiğinini hissettirir. Bebeğinizin dah kolay uykuya geçmesi için duş aldırmak, masaj yapmak, ninni söylemek gibi aktiviteler yapabilirsiniz.
Geceleri karanlık ortamda uyumasını sağlamaya özen gösterebilirsiniz. Eğer bebeğim acaba aç mı diye düşünüyor iseniz uykuya geçmeden önce bebeğinizi emzirerek tok olduğundan emin olabilirsiniz, bu şekilde gece daha rahat yatmasına yardımcı olursunuz.

2 aylık bebek neden uyumaz?

yeni doğan bebek ne kadar uyur?
bebekler neden ağlayarak uyanır?
1 aylık bebek uyku düzeni

İlgini Çekebilir  Bebekler Ne Zaman Konuşur?
Tekin
Tekin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir