Bebekler Neden Sürekli Öksürür?

Rate this post

İçindekiler

Bebekler Neden Sürekli Öksürür?

Öksürük bebeğin vücudunda hastalıklara karşı geliştirdiği bir savunma mekanizmasıdır . Bebeklerde öksürük çok rastlanan bir durumdur , bunların bir çoğu alerji , balgam vs gibi nedenlerden olsa da bazı durumlarda tehlikeli olabilir.
Bebeklerde öksürüğün bir çok nedeni olabilmektedir . Bunlardan bir kaçı alerji , boğaza bir cisim kaçması , boğazda oluşan bir tahrişten veya bir enfeksiyondan kaynaklanıyor olabilir. Öksürüğün şiddetini ve devamında yaşadığı belirtilere dikkat edilmelidir. Ancak öksürük sıklaşır ve devamında öksürükle birlikte hırıltı, balgam ve ateşi var ise mutlaka bir uzman doktora gösterilmesinde fayda vardır.

Bebekler Neden Sürekli Öksürür?

Peki Bebeklerde öksürüğün nedenleri nelerdir?

  • Soğuk Algınlığı : Öksürüğün en yaygın şikayet sebebi soğuk algınlığıdır. Ateş olmadığı sürece tehlike içeren bir durum değildir. Bebeğinizi gözetim altında tutarak ve doktorun verdiği ilaçları kullanarak kısa süre içerisinde atlatmış olursunuz.
  • Bahar Nezlesi: Yetişkinler gibi bebeklerde de karşılaşılan bir durumdur , havada ki toz ve polenler bu durumu sebebi olabilmektedir.
  • Krup: Bebeklerin sen tellerinde oluşan özellikle 6 ay ve 3 yaş arasında oluşan bir durumdur, dikkate alınmaz ise enfeksiyon ve virüslere neden olabilmektedir.
  • Alerji: Birçok alerji sebebi vardır bunların çoğu bilinmez. Nefes alma durumunda sıkıntı yaşanlıyorsa doktora başvurabilirsiniz.
  • Tahriş Edici Maddeler : Bebekler dünyayı tanımaya çalışırken eline geçirdiği her şeyi ağzına sokma ve yeme eyleminde bulunmaktadır. Bu durumdan ötürü öksürük ve tahriş olabilir.

Bunun yanı sıra reflü , balgam birikmesi , psikojenik öksürme ve diğer hastalıklar bunlara sebep olabilir.

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir ?

Kuru öksürük bebeklerin aileleri tarafından endişeye sahip olabilirler . Bebeklerin buluduğu ortamların tozların , alerjiyi tetikleyebilecek şekilde olması halinde bebeklerde kuru öksürük görülebilir. Öksürüğe ise bol sıvı tüketmek çok iyi gelecektir. Kuru öksürük az sıvı tüketiminden kaynaklı olabilir. Bebeğe ılık bir duş aldırmak iyi gelebilir . Balgam yada öksürük sorununda yüz üstü yatırıp sırtını sıvazlamak ve ya burun aspiratörü kullanmak bebeğiniz için iyi gelecektir .

İlgini Çekebilir  Bebekler Ne Zaman Konuşur?
Tekin
Tekin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir