Bebekler Ne Zaman Konuşur?

Rate this post

İçindekiler

Bebekler Ne Zaman Konuşur?

Bebekler Ne Zaman Konuşur? Bebeklerin her anı ebeveynleri için çok özeldir. İlk doğdukları zaman ki o kırılgan halleri, sizi gördüğünde verdiği gülücükler, oyuncaklarına verdikleri tepkiler, ilk kez bir besini yediği an, ilk emeklediği gün derken anılarız bebeğiniz ile dolar. Onların gözünüzün önünde büyüdüğünü görmek sizin için paha biçilmezdir. Özellikle sizi anlamaya ve sizinle iletişim kurmaya başladığı zamanlar daha özel bir hal alır. Bebeklerde konuşma her ailenin en büyük gündem konularından biridir.

Bebekler Ne Zaman Konuşur?

Bebeğim Garip Sesler Çıkartıyor?

Bebekler doğumdan hemen sonra ağlama, esneme, geğirme ve öksürme gibi yaşamsal faaliyetlerle ilgili sesler çıkarabilir. Bu sesler dil becerisine yönelik bir bulgu olmasa da bebeğin larenks ve ses telleri gibi fizyolojik yapıların doğru bir şekilde çalıştığının bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Bebeğim 2.Aydan Sonra Konuşuyor mu?

2-5 aylık süreçte bebek gülme, gıgıldama gibi hoşnutluk belirten sesler çıkarmaya başlar. 4-8 ay arasında sesli ve sessiz harfleri öğrenir, tek hecelik sesler çıkarır ve halk arasında ‘agulama’ oalrak bilinen konuşma dönemi başlamış olur. Altı ayı doldurmuş olan bebek artık heceleri iyiden iyiye öğrenir ve özellikle ‘ba-ba , de-de’ gibi kolay telaffuz edilen sesleri sık aralıklarla tekrarlamaya devam eder. İlk sözcüklerin telaffuzu ise 8. Ay ile 18. Ay arasıda çoğunlukla ise 12. Ayda gerçekleşir. Bu dönemde bebek gel, git, dur gibi genellikle tek heceli sözcüklerle iletişim kurmaya başlar. 18 aylık olmuş bir bebeğin yaklaşık 10 sözcüğü tek tek söyleyebilmesi beklenir. Dil gelişimi doğru bir şekilde ilerleyen bebek ikinci yılın sonuna doğru iki farklı sözcüğü bir araya getirir , ‘topu ver’ gibi anlamlı sözcükler kurabilir. 3 yaş ile birlikte çoğu çocuk son derece akıcı konuşmaya, kendini çok daha kolay bir şekilde ifade etmeye başlar. Soru cümleleri ile olumsuz cümleler ilk olarak 3 yaş civarında duyulur.

İlgini Çekebilir  Bebekler Neden Ağlar ?

İsterseniz Bebekler ne zaman emekler adlı makalemizide okuyabilirsiniz Bebekler Ne Zaman Emekler

Tekin
Tekin

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir