Bebek Mevlüdü

Bebek Mevlüdü

Rate this post

Bebekler dünyaya geldiklerinde islam kültüründe kırkını çıkarmalarını takip eden günlerde bebek mevlüdü okutma; bebeğin salih bir evlat olması aileye bereketin girmesi amacıyla yapılmaktadır. Bu adet uzun yıllardır toplumumuzda devam edegelen güzel bir adettir.

Mevlüdü okutmak farz değildir. Evde bu vesile ile aile fertlerinin toplanması, kuran bereketinden istifade edilmesi duaların okunması ve hediyelerin verilmesi gibi sosyal aktiviteler bu güzel adetin devamını sağlamıştır. Bebek 40 gününü tamamladığında mevlüd okunabileceği gibi, doğduğu ilk hafta da okunabilir. Bebek mevlüdü günümüzde yasin suresinin okunmasından ibarettir. Bebek mevlüdü yapmak şart mı şeklinde sorular da sıkça sorulmaktadır. Kesinlikle dinen böyle bir şart yoktur bebek için kuran okunması ailenin bir araya gelmesi güzel bir manevi ortamın oluşması sağlanmış olur.

İçindekiler

Bebek Mevlüdü masası

Masa bu özel günde mevlüt şekeri, çikolatalar, renkli biberonlar, minik atıştırmalıklar, kurabiyeler, tatlılar ve mevsimlik meyveler içerir. İkramlar ailenin maddi gücüne göre çeşitlenebilir. Bebek masası için her aile misafirlerinin çokluğuna göre farklı yiyecekler v içecekler koyabilir.

Bebek Mevlüdü Duası

Dua şu şekilde başlar.

Elhamdülillahi rabbil alemin** vessalatü vesselamü ala resulina muammedin we ala alihi ve eshabihi ecmain**

Vağfuanna vağfirl Lena verhamna** ente mevlana fensurla ala kavmil kafirin**  vağfirlenena verhamna, ente mevlana **fensurna alal kavmil fasikin** vağfirlenena zünübena bi- fadlike ve cüdike we keremike**Ya ekrem el ekremin**Ya Erham er Rahimiyn*** Daha sonra Yasin-i Şerif okunur. Bazı evlerde 40 defa bazı evlerde 21 defa ki bu adet de değişir. Sonra evin büyükleri ellerini açarak dua ederler. Doğan bebeğin müslüman alemine hayırlı bir evlat olması için niyaz ederler. Çocuğun ana babasına ailesine ve toplumuna yararlı salih bir evlat olması için dualar edilir.

Bebek Mevlüdü Süsleme

Bebek masasının süslemesi için bebek mevlüdü süsleme setleri hepsiburada sitesinde ya da Trendyol e-ticaret sitesinde satılmaktadır. Dileyenler bu setleri hazır alabilir ya da evlerinde kendilerine göre süslemeler yapabilirler. Süslemeler 200 liradan başlayarak yükselir.  Kart postal benzeri “… ın mevlüdüne hoş geldiniz” yazılı bir süslemede bebeğin fotoğrafı ve nazar boncuğu yer almaktadır. Birkaç balon birkaç biberon ile süslenen setler erkek bebekler için mavi kız bebekler için pembe olarak dizayn edilmektedir.

İlgini Çekebilir  Bebekler için uyku şurubu isimleri

Bebek Mevlüdünde Anne Ne Giymeli?

Bebek mevlüdü gibi özel bir gecede annelerin giyeceği elbiseleri tasarlayan firmalar var. Gecenin anlam ve önemine yakışır şekilde tesettürlü giyinmek isteyen anneler için de e-ticaret sitelerinde anne mevlüt kıyafet modelleri satışa sunulmaktadır. Ticari olarak bir sektör olan bebek mevlüdü anne kıyafetleri beyaz elbise modelleri kırmızı elbise modelleri ve mevsime göre kadife modeller olabilir. Mevlüt davetiyeleri de ayrıca bastırılmaktadır. Mevlüt davetiye tasarımları da karton davetiyeler, zarf tasarımları olarak çeşitlenir.

Bebek Mevlüdünde Neler Okunur?

  • Aile büyükleri aile ortamında kuran surelerini ve yukarıda zikredilen duayı okuduktan sonra;
  • Ya Rabbi bu aileye bahşedilen bebeğin ve diğer aile fertlerinin rızıklarını bol eyle hayırlı ve salih bir ömür nasip eyle
  • Kalplerimizden islam nurunu eksik etme ve bizleri müslüman olarak yaşat
  • Çocuklarımızın kalbinde islam nurunu güçlendir.
  • Çocuğu ailesi için hayırlı kıl sıhhat ve afiyet ver.
  • Tevbelerimizi kabul et ve dünyada yaptığımız günahlarımızı bağışla
  • Elfatiha denilip bitirilir.
  • Bebeğin sağ kulağına verilen ismi 3 kere söylenir sonra ezan okunur. Bebek kucakta iken topluca “Allahümme salli ala muhammed” şeklinde salavat getirilir.

İlginizi çekebilir: Bebekler için uyku şurubu isimleri

Tekin
Tekin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir